Mniej cierpień, więcej pieniędzy, czyli planowane zmiany w prawie UE

26Maj09

strzykawkaEksperymenty na zwierzętach są bolesne i stresujące dla zwierząt, ale także kosztowne i czasochłonne dla ludzi – stwierdza „The Economist” i opisuje nowe prawo Unii Europejskiej, które pozwoli oszczędzić i cierpień i czasu i pieniędzy.

(fot.: www. sxc.hu)

Wg danych Nuffield Council on Bioethics przytaczanych przez tygodnik każdego roku na świecie do badań wykorzystywanych jest od 50 do 100 mln zwierząt. W samej Europie, która ma w tym obszarze najostrzejsze prawo, eksperymentom poddawanych jest 12 mln zwierząt, a liczba ta rośnie głównie za sprawą eksperymentów polegających na wszczepieniu zwierzętom genów roślin, dzięki czemu ich reakcje bliższe są reakcjom człowieka.

Ale, jak podaje „The Economist”, wkrótce prawo Unii Europejskiej może zmienić ten stan rzeczy, choć jak to bywa ze stanowieniem prawa w UE, będzie to długotrwały proces.

Nowe prawo ma dwa cele – pierwszy polega na przekonaniu naukowców do poszukiwania innych sposobów badań naukowych (jak wykorzystanie tkanek ludzkich czy systemów komputerowych). „Economist” uzasadnia, że czasem badania na zwierzętach dają niewiarygodne wyniki, bo ludzie mogą inaczej reagować na te same środki.

Drugim celem jest obowiązek upublicznienia nie tylko wyników udanych badań, jak to ma miejsce obecnie, ale także wyników badań, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a także ich przebiegu. Pozwoli to z jednej strony zaoszczędzić fundusze na badaniach tego samego obszaru, z drugiej cierpienia zwierząt, które byłyby poddawane podobnym eksperymentom – argumentuje „Economist”.

Ale prawo pozwalać będzie na powtórzenie zarówno badań z pozytywnym, jak i negatywnym wynikiem, dla potwierdzenia tego rezultatu.

Można mieć nadzieję, że choć zmiana prawa nie oszczędzi cierpienia zwierzętom, przynajmniej je ograniczy.

Artykuły w „The Economist”: Catheter and mouse, Suffering for science

Reklamy


No Responses Yet to “Mniej cierpień, więcej pieniędzy, czyli planowane zmiany w prawie UE”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: