Nieetyczni posłowie będą płacić kary finansowe

11Lu09

Jak informuje dziennik „Metro”, członkowie sejmowej komisji etyki chcą stworzyć nowy kodeks etyki posła. Zdaniem członków komisji obecny kodeks nie sprawdza się, bo komisja może jedynie wymierzyć naganę, upomnienie lub uwagę. Kara zostaje wpisana do akt posła i nic ponad to z faktu ukarania nie wynika.

Dlatego członkowie komisji chcą karać posłów finansowo. Za obrażenie kogoś z mównicy sejmowej poseł będzie musiał zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. – Jeśli poseł będzie miał świadomość, że może zapłacić np. połowę swoich zarobków [12 tys. zł brutto], dwa razy zastanowi się, zanim zacznie kogoś obrażać – mówi dziennikowi jeden z posłów.

Kiedy rozpoczną się prace nad nowym kodeksem nie wiadomo. Jak jednak zdradza Izabela Jaruga-Nowacka, w pracach nad nowelizacją oprócz posłów uczestniczyć będą etycy. Zdaniem posłanki mają oni powiedzieć, jak radzić sobie z nieetycznymi posłami.

Co o tym sądzić? Twarde kary finansowe i tak penwie nie zdyscyplinują posłów, ale to jest sprawa drugorzędna. W moim odczuciu kary finansowe nie powinny być zapisane w kodeksie etycznym, a w regulaminie Sejmu. Bo moralności nie można formować pałą.

Reklamy


No Responses Yet to “Nieetyczni posłowie będą płacić kary finansowe”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: