Raport: Lekarze przepisują leki, bo firmy im za to płacą

10Lu09

„Rzeczpospolita” dotarła do badań nad relacjami lekarzy i firm farmaceutycznych. Jak informuje dziennik, wyniki są poruszające.

Wypisywanie recepty lekarze coraz częściej traktują jak transakcję z firmą, która dany lek wyprodukowała. „Lekarze oczekują gratyfikacji, partycypacji w zyskach, jakie firmy osiągają dzięki ich przychylności. Ma to być rekompensata za złą sytuację służby zdrowia i ich niskie pensje” – piszą autorzy raportu.

Alarm podniosły już same firmy farmaceutyczne bo lekarze żądają od nich coraz więcej. Winią za to „złą reputację” branży – od nieetycznych firm lekarz domaga się więcej, żeby udobruchać swoje sumienie. A dlaczego branża jest zła? Bo Ministerstwo Zdrowia wprowadziło przepisy, które zakazują lekarzom spotykania się lekarzom z przedstawicielami medycznymi w godzinach pracy i tym samym wysyła do społeczeństwa sygnał, że te firmy nie działają w jego interesie.

Co na to lekarze? Niektórzy mówią wprost, że jeżeli firmy im zapłacą, to będą się spotykać poza godzinami pracy. Ale nie wszyscy. Część środowiska lekarskiego twierdzi, że nowe przepisy pozwalają  „uporządkować sytuację”, bo ciągłe, nawet kilkukrotne w ciągu dnia, wizyty przedstawiciele medyczni „utrudniały im pracę i wywoływały konflikty z pacjentami”.

Zgodnie z Kodeksem etyki lekarskiej lekarz nie powinien przyjmować korzyści od przedstawicieli przemysłu medycznego, jeżeli może to ograniczyć obiektywizm jego opinii zawodowych lub podważyć zaufanie do zawodu lekarza. Udział lekarza w badaniach powinien być ograniczony do badań, które pogłębiają wiedzę medyczną lub zawodową.  Z badań firmy Sequence, na które powołuje się „Rzeczpospolita” wynika, że lekarze nie traktują kodeksu poważnie.

Nawet 80 proc. lekarzy przepisujących antybiotyki na choroby układu oddechowego uczestniczy w tzw. badaniach obserwacyjnych (sprawdzają ewentualne skutki uboczne już zarejestrowanych leków). W praktyce są to promocje i programy lojalnościowe oferowane lekarzom przez firmy. Mimo że firmy często przekonują, iż badania mają walor naukowy, to autorzy raportu podkreślają: „Korzyści, jakie widzą lekarze w badaniach obserwacyjnych, to przede wszystkim możliwość uzyskania gratyfikacji. Sami lekarze zauważają, że badania służą jedynie podniesieniu sprzedaży leku”.

Podsumowując: nowe przepisy są złe, bo utrudniają firmom dotarcie i kupienie lekarzy. Lekarze nie widzą nic złego w braniu pieniędzy od koncernów tłumacząc to tym co zwykle, małymi pensjami. I tak jak zwykle najgorzej na tym wychodzi zwykły człowiek. Bo gdy już odstoi swoje w kolejce do lekarza, to wyjdzie z gabinetu z receptą lek, którego producent musi opłacać swoich przedstawicieli medycznych.

„Rzeczpospolita”: Sponsoring na receptę

Reklamy


No Responses Yet to “Raport: Lekarze przepisują leki, bo firmy im za to płacą”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: