MSZ apeluje do mediów: Nie pokazujcie filmu z momentem śmierci porwanego Polaka

09Lu09

Talibowie ujawnili film, na którym widać, jak obcinają głowę porwanemu we wrześniu pracowniku Geofizyki Kraków. Polski MZS zaapelował do mediów o cenzurę w imię wrażliwości.

„MSZ apeluje do wrażliwości (dziennikarzy), zwłaszcza mediów elektronicznych i telewizyjnych, jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce. Liczymy, że weźmiecie państwo pod uwagę bliskich porwanego i jego rodzinę oraz to, co taki widok może dla nich znaczyć. Prosimy o wstrzemięźliwość w rozpowszechnianiu tego rodzaju dowodów” – powiedział Jacek Najder, wiceminister spraw zagranicznych.

Jak tłumaczy Jacek Cichocki, sekretarz stanu w kancelarii premiera, Talibom zależy na pokazaniu tego filmu jak najszerszej widowni i dlatego polskie media nie powinny im w tym pomagać.

– Epatowanie tego typu obrazami jest nieetyczne, dlatego należy zachować godność wobec śmierci tego człowieka – mówi „Dziennikowi” Jarosław Gugała, szef „Wydarzeń”, zapewniając, że Polsat nie pokaże śmierci inżyniera.

– W „Faktach” zdjęcia z egzekucji uprowadzonego Polaka na pewno by się nie pojawiły – zaręcza Kamil Durczok z „Faktów” TVN.

Czy telewizje powinny pokazać ten film? Rozumiem, że argumentem przeciw jest brutalność scen. Drastyczność, która może źle wpłynąć na syna zabitego inżyniera i jego byłą żonę, oraz która może zwykłych obywateli przyprawić o mdłości. Ale czy w kwestii drastycznych scen przeciętnego widza telewizji może coś jeszcze zaskoczyć? Wydaje mi się, że w konkurencji z holywoodzkimi produkcjami zabójstwo Polaka wypadłoby słabiutko. Jeżeli chodzi o stan psychiczny syna, nawet jeżeli nie zobaczy tego w wieczornym dzienniku, włączy YouTube i obejrzy sobie ostatnie chwile życia ojca.

Artykuł w „Dzienniku”

Artykuł na Gazeta.pl

Czy więc autocenzura mediów jest potrzebna/konieczna/wymagana/ważna? (niepotrzebne skreślić)

Czy media powinny ograniczać dostęp obywateli do informacji w imię, jak sugeruje MSZ, ich wrażliwości?

Reklamy


One Response to “MSZ apeluje do mediów: Nie pokazujcie filmu z momentem śmierci porwanego Polaka”

  1. 1 Karina

    Tyle mówi się o upadającej jakości mediów, o tabloidyzacji i pogoni za tanią sensacją. Pokazanie filmu ze śmiercią Polaka wpisywałoby się w ten nurt. I dobrze, że MSZ apeluje do mediów o powstrzymanie walki o widza najniższymi metodami. Szkoda tylko, że robi to MSZ a nie np. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: